עט נובע

העט הנובע הוא כלי כתיבה קלאסי שקיים מאז המאה ה-19. גם כיום, עמוק לתוך המאה ה-21, עטים נובעים משמשים לציור, רישום וכתיבה.

הפופולריות שלהם נובעת נובעת מיכולתם לפרוט על נימי הנוסטלגיה. העטים הנובעים שמיוצרים היום הם לא רק כלי כתיבה, הם מוצרים יפיפיים. הם מגיעים ברמות מחיר שונות וניתן למלא אותם בדיו בצבעים שונים.

אצלנו בדנה עטים תמצאו מגוון רחב מאוד של עטים נובעים של כל החברות ובכל רמות המחיר ולצידם דיו ואביזרי אחסון.

אם לא מצאתם את מבוקשכם, ניתן לחפש באתר גם לפי מחיר, חברה וצבע העט

מציג תוצאה אחת

אם לא מצאתם את מבוקשכם, ניתן לחפש באתר גם לפי מחיר, חברה וצבע העט

היסטוריה

המילה האנגלית לעט, Pen, הגיעה לאנגלית דרך צרפתית. היא נגזרת מהמילה הלטינית “פנה” (Penna) שפירושה נוצה. העטים המוקדמים ביותר נעשו עם נוצות ונקראו עטי נוצה. העטים המודרניים הראשונים היו עשויים ממתכת והיו להם ציפורן חלולה בצורת צינור שהחזיק דיו בפנים.

עטים נובעים הם צאצאים של עט הנוצה. במאה ה-19, אנשים התחילו להשתמש בעט נובע כדי לכתוב בדיו. בשנת 1884, לואיס ווטרמן רשם פטנט על עט הנובע המודרני הראשון. הוא רצה ליצור עט שיהיה קל יותר לשימוש מאשר עטי הנוצה הפופולריים דאז, שדרשו טבילה תכופה בדיו. עט הנובע הפך לפופולרי מכיוון שהיה קל יותר לשימוש מאשר סוגי עטים אחרים ויכול לייצר קו מדויק יותר.

המצאת העטים הכדוריים בשנת 1938 הפכה את העט הנובע המסורתי למיושן לכתיבה יומיומית, אך עדיין היו לו כמה יתרונות על פני עטים כדוריים כמו היכולת לכתוב על נייר רטוב ושהוא יוצר פחות מריחת דיו בעת כתיבה על נייר שאינו לגמרי שָׁטוּחַ.

כשהומצאה מכונת הכתיבה אנשים חשבו שהעטים מתו, אבל כמובן שזה לא קרה. במקום זה עטים זולים ביצור המוני הפכו את הכתיבה ביד לפשוטה ונגישה. העטים הנובעים מספקים חוויית כתיבה אחרת, עם דיו נוזלי שהופך את הכתיבה לחלקה, עם אין סוף צבעי דיו ועם עיצוב יוצא דופן שהופך את העט עצמו לסמל סטטוס ואפילו סוג של תכשיט.

בגלל שאנחנו ממעטים לכתוב ביד, כתיבה ביד יכולה להיות חווייה ולא רק מטלה ואנחנו יכולים להרשות לעצמנו להשקיע יותר.

נוסף על היותם כלי כתיבה, עטים נובעים הם גם תכשיט וסמל סטטוס. הם יכולים להיות מתנה מעולה לאנשים שאוהבים או מעריכים.

מחירי עטים נובעים מתחילים מכמה מאות בודדות (600 ומעלה). רובם עולים בטווח שבין 2,000 ל-5,000 ש”ח. אצלנו אפשר למצוא גם עטים במהדורות מיוחדות או עטים נדירים, שמחירם בהתאם.

איך עובד עט נובע

עט נובע (שנקרא גם עט ציפורן) מבוסס על דיו נוזלי, להבדיל ממשחת הדיו בעט כדורי או לג’ל בעט רולר. יש לו ארבעה חלקים: משאבה, צוואר, מזין דיו וציפורן.

בעט כדורי הדיו הנוזלי (שמגיע בבקבוק) מאוחסן במשאבה. לאורך כל החלקים יש קנה שמושך את הדיו מהמשאבה לציפורן: בצוואר (קנה) העט יש חריץ, או תעלה, שמגיע עד לקצה העט. הנימים בקנה מגיבים לקצב הכתיבה וללחץ. על הציפורן יש המשך של התעלה, שמוציא את הדיו מחוץ לעט אל הדף.

מה שמייבש את הדיו והופך אותו נוח יותר לכתיבה הוא החום של ציפורן המתכת. זו הסיבה שרואים לעתים קרובות עטי דיו עם קצות מתכת או אטבים עליהם.

בניגוד לגוף העט שעשוי פלסטיק, הציפורן עשויה ממתכת ולרוב צבעה יהיה כסף או זהב. חלק מעיצוב העט הוא החריטה האומנותית על הציפורן, שמוסיפה ליופי שלה. החריטה היא חלק מהעיצוב ממש כמו ציפוי העט או צבע הציפורן. 

 

מחסניות דיו ניתנות למילוי מחדש ומאפשרות שימוש במגוון דיו. הם מגיעים עם מילוי מראש בדיו וניתן להסירם מהעט ולהחדירם למחסנית אחרת, מה שמאפשר מילוי מתמיד של העט. עטים נובעים עשויים בדרך כלל מפלדה, אך חלקם עשויים להיות עשויים מזהב או כסף. הציפורן שבעט הנובע מעוצבת לא פחות מגוף העט. 

לפני שימוש ראשון בעט

לפני השימוש הראשון בעט נובע, כדאי להכיר אותו קצת. עוד לפני שהכנסתם לתוכו דיו – תכתבו איתו. נכון שלא יצא כלום, אבל כדאי לוודא שהאחיזה נוחה לכם ביד ושהציפורן שלו לא קורעת את הדף.

כדאי גם לפתוח את העט, או לשקשק, ולבדוק אם יש בפנים כבר מחסנית או לא. כבר קרה שלקוחות ניסו להכניס מחסנית דיו לעט, דחפו חזק ולא הצליחו. הם התבאסו לגלות שהסיבה שהם לא מצליחים היא שכבר יש בפנים מחסנית ועכשיו היא תקועה וצריך להוציא אותה.

עוד דבר שכדאי לעשות לפני השימוש הראשון הוא לנקות את העט, לוודא שאין שמן או דיו מבדיקות שנעשו בחנות. עכשיו ייבשו את העט עם נייר טואלט, מפית, מגבת וכו’. כדי לנקות את העט ניתן למשוך את הציפורן החוצה.

אם אתם משתמשים במחסנית לדיו יקח קצת יותר זמן להגיע לציפורן. אם אתם משתמשים במשאבת דיו, תכניסו את ראש העט לתוך קסת הדיו וסובבו את המשאבה. כדאי לנגב את העט אחרי מילוי הדיו.

181